Buy at a Co-op

106 7
In our one income house, we continually strive for a simple, frugal life. Our most recent money saver has been to join an Organic Food Co-op. Buying in bulk has brought our food budget, including soaps, tissue, etc. to $200 per month. About $70 of that cost is bulk purchasing. Buying in bulk at a food co-op, once a month, has made me think about menus. When you buy 25 pounds of rice, you use it! - Submitted by Sue
Source...
Subscribe to our newsletter
Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.
You can unsubscribe at any time

Leave A Reply

Your email address will not be published.