The Nutrisystem Basic Plan Versus The Core Plan: What"s The Difference?

103 22
I sometimes hear from people who are confused as to what is the real difference between Nutrisystem's core and basic plans.
Aside from the slight price difference, people are interested to know what might be the differences in terms of the foods offered.
In the following article, I'll outline how these two plans differ.
Keep in mind that the prices and offerings do vary slightly depending on the promotions offered at the time.
The prices mentioned are accurate as of this writing, but they can vary a bit depending on which plans they are discounting at the time.
The Major Differences Between Nutrisystem's Core Plan And Basic Plan: The basic plan is this diet's most basic and cheapest plan.
As of this writing, the cost is around $229.
99 which is around $8.
21 per day.
Keep in mind that you eat five Nutrisystem meals each day over the course of a month.
So this costs includes quite a bit of meals to cover that long time span.
Now, with this package, you get the ready to eat meals that are not frozen.
These are basically "soft canned" which means that most of the time you will prepare them with boiling water, an oven, or a microwave.
Also many of the foods (like the breakfast cereal, bagels, or snacks) don't require any preparation.
Right now, examples of foods on the favorites menu with this plan are things like apple cinnamon oatmeal, banana nut muffins, cheese tortellini, black beans and rice, sloppy joes, flat bread pizza, chocolate chip cookies and buttered popcorn.
These are just a few examples of each meal category but hopefully you get the idea.
Overall, I found the basic foods pretty decent.
I do enjoy some of the frozen items, but I believe that most people are also happy with the basic line.
The core plan is slightly more expensive.
As of this writing, it is $269.
99 or about $9.
60 per day.
But you get slightly more.
They include the free counseling.
They also allow you to customize your order and hand pick your foods if you like.
Additionally, you get expedited processing to get your order to you a little more quickly.
However, probably the biggest incentive to pay a little more for the core plan is that they also give you the new and popular protein shakes with this plan.
You get one for each day of your monthly order, which is pretty substantial.
Whether this is worth the additional dollar per day more is going to have to be up to you.
But many people feel that it is.
If you go with the favorites menu, your choices are very similar to the basic plan, but with the core plan, you are able to customize your order if you wish, which can be nice especially if you have some strong favorites that you want more of.
Hopefully, this article has shown you the main differences between these two plans.
As of this writing, the core plan is around $30 more than the basic but you do get an additional shake per day, plus the free counseling and the ability to customize your order if you wish.
Source...
Subscribe to our newsletter
Sign up here to get the latest news, updates and special offers delivered directly to your inbox.
You can unsubscribe at any time

Leave A Reply

Your email address will not be published.